Vodka me Qershi

Pije dhe Kokteil
Përbërësit
  • 400 gr qershi
  • 200 gr sheqer kaf
  • 70 cl vodka
Përgatitja
1
Hiquni bërthamat qershive pa i prerë përgjysmë.
2
Verini në një tenxhere së bashku me sheqerin dhe 150 ml ujë.
3
Ngrohini në zjarr të ngadaltë, derisa të tretet sheqeri dhe qershitë të jenë zbutur.
4
Më pas hiqini nga zjarri dhe hidhini qershitë, me gjithë lëngun e përftuar, në një shishe të madhe. Shtoni sasinë e vodkës së rekomanduar dhe përziejeni mirë.
5
Lëreni shishen për 4 javë në frigorifer në pozicion të shtrirë.
6
Nëse dëshironi që vodka juaj të jetë akull e ftohtë futeni për pak kohë në ngrirje.

Articles You May Like

Akullore me kakao
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Bukë me vezë
Reçel me boronica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *