Tave Elbasani

Pjata kryesore
Përbërësit
 • 500 gr mish qengji (me kockë)
 • 350 gr kos (natyral)
 • vezë (të verdhat)
 • 10 gr kripë
 • 20 gr miell
 • 25 gr oriz
 • 60 gr gjalpë
 • 1 kokërr hudhër
 • 10 kokrra piper i zi
 • gjysmë gjethe dafine
 • gjysmë qepë (e thatë)

Përgatitja
1
Mishin e qingjit bashkë me gjethe dafine, gjysmë qepe të thatë, kokrrën e hudhrës, piperin e zi i vendosim në 1 litër e gjysmë ujë bashkë me kripën dhe i vemë të ziejnë rreth 1 orë.
2
Kosin e përziejmë me vezët e rrahura.
3
Skuqim miellin me gjalpin në zjarr të ngadaltë.
4
Pastrojmë mishin e qengjit nga kockat, i vendosim në tavë (nuk përdoren erëzat, qepa dhe hudhra).
5
Përziejmë miellin me kosin e rrahur dhe i vendosim mbi mish.
6
Hedhim në përzierjen e tavës sasinë e orizit për mpiksje.
7
Rregullojmë sasinë e kripës.
8
E vendosim në furrë për 180 gradë për 20-25 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *