Supë me Kungull dhe Kos

Per femije, Perime, Supa, Te shpejta

Përbërësit
  • kungull
  • 500 ml vaj
  • 2 lugë gjelle kos
  • 2 lugë gjelle miell
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • kripë
  • piper
Përgatitja
1
Kungullin e presim hollë në formë zhulien dhe e skuqim në vaj.
2
Pasi të skuqen, hidhini në një pjatë me letër kuzhine. U shtojmë kripë dhe piper.
3
Në një tigan të thellë hedhim gjalpin dhe më pas dhe miellin.
4
Pasi i kaurdisim pak, shtojmë dhe kosin dhe më pas dhe ujin.
5
I lëmë të marrin një valë dhe pasi shohim që është trashur, shtojmë brenda dhe kungujt e skuqur. Supa është gati!

Articles You May Like

Tavë me bamje
Bukë me vezë
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Supë me lëng mishi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *