Supë e lehtë Bariu

Perime, Supa, Te shpejta

Përbërësit
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • karotë (mesatare, të qëruara dhe të prera)
 • qepë (e vogël, e prerë)
 • 2 thelpinj hudhër (të grirë)
 • 600 gr mish viçi (pa yndyrë)
 • 2 lugë çaji kripë
 • 3 lugë gjelle miell (gatimi)
 • 6 filxhanë ujë (të ftohtë)
 • patate (mesatare, të pjekura, në kube të vegjël)
 • 1 filxhan misër (i ngrirë, i shkrirë)
 • 1 filxhan bizele (të ngrira, të shkrira)
Përgatitja
1
Nxehim vajin në një tenxhere të gjerë në temperaturë mbi mesataren. Shtojmë karotat dhe qepën. I kaurdisim dhe i gatuajmë për 3 minuta.
2
Shtojmë hudhrën. I trazojmë.
3
Shtojmë mishin e viçit dhe 1 lugë çaji kripë. I trazojmë që t’i përziejmë dhe të shkërmoqim mishin. I gatuajmë, duke i kaurdisur herë pas here derisa mishi i viçit të gatuhet, për 5-6 minuta.
4
I trazojmë me përzierjen e miellit derisa të përzihen mirë. I hedhim ¼ filxhan ujë dhe i trazojmë. Përsërisim të njëjtën gjë disa herë, duke i përzier pas çdo shtese dhe pastaj duke shtuar pjesën e mbetur të ujit të gjithin menjëherë.
5
Shtojmë patatet në tenxhere bashkë me lugën e çajit të kripës së mbetur. I përziejmë dhe mbulojmë pjesërisht tenxheren.
6
E nxehim në temperaturë të lartë derisa të vlojë. Ulim temperaturën në zierje dhe i gatuajmë derisa patatet të jenë të buta dhe të futet piruni, për 7-8 minuta.
7
Përdorim një shtypëse patatesh për të shtuar pak patate të shtypura në tenxhere. Duhet të ketë patatet të shtypura të shpërndara në lëngun e mishitm si dhe disa copa patatesh të mbetura.
8
I trazojmë në misër dhe bizele. I provojmë dhe i sezonojmë me kripë dhe piper nëse dëshirojmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *