Supa e Gjyshes – Receta e Shijshme

Supa

Nuk ka si gjyshet, ato falin dashuri pafund në çdo fjalë e përkëdhelje ashtu si edhe në gatimet e tyre shijeplota.

Dhe nuk ka asnjë dyshim, që në ka një shije që ndjell dëshirën për t’u ulur menjëherë drejt tryezës ato janë pikërisht gatimet e gjysheve

Gatime me aromë të mrekullueshme e shije mahnitëse që shijojnë pamasë si të kripura ashtu edhe të ëmbla.

Gatimeshqiptare.com sjell më poshtë një recetë tipike të përgatitur nga gjyshet duart arta, ajo e supës fantastike që të kënaq oreksin në çdo kohë.

Përgatitja e Supës së Gjyshes në Shtëpi 

Përbërësit 

Një pulë e vogël ose zog fshati

Një e verdhë vezë

100 ml kos (në vend të kosit mund të përdorni edhe qumësht)

2 lugë gjelle miell

Dy lugë vaj ulliri vaj ulliri

Një lugë gjalpë

Kripë

Piper

Majdanoz

Lëngu i kokërr limoni

Përgatitja 

Pastrojeni pulën mirë dhe lajeni me ujë të rrjedhshëm.

Më pas kriposeni dhe vendoseni në një tenxhere që të zjejë.

Ndërsa mishi i pulës është duke zjerë, në një tigan hidhni një lugë vaj ulliri dhe pak gjalpë.

Shtoni miellin , lëreni të skuqet duke e përzjerë. Më pas hiqeni nga zjarri dhe hollojeni me pak nga lëngu i pulës (3-4 lugë).

Lëreni mënjanë dhe në një enë hidhni aty kosin dhe përzjeini bashkë derisa të njëtrajtësohen.

Pasi pula të ketë zjerë, marrim lëngun dhe e hedhim në një tenxhere të thellë.

Shtojmë aty miellin me kosin, duke e përzierë vazhdimisht që të mos krijohen kokrriza.

E vendosim tenxheren në zjarr të ngadaltë dhe e lëmë të zjejë për pak minuta duke vijuar ndërkohë ta përzjejmë.

Më pas pulën e zjerë, e presim në copa  dhe për më shumë shije mund ta skuqim me pak gjalpë para se ta shtojmë në tenxhere.

Në fund, supës i hedhim të verdhën e vezës të rrahur melëng limoni, e përzjejmë, shtojmë dhe pak piper e majdanoz të freskët të grirë hollë.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Bukë me vezë
Zupë me kos dhe biskota

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *