Sallatë spinaqi

Perime, Sallata, Vegjetariane

Përbërësit
250 gr spinaq
15 gr mustardë
1 kokërr vezë
30 ml vaj ulliri
5 gr kripë
1 gr piper i zi
50 gr qiqra (të ziera)

Përgatitja
1
Pasi lani gjethet e spinaqit, vendosini bukur në pjatë. Hidhini pak kripë.
2
Vendosni tiganin në zjarr me 2 lugë vaj ulliri dhe hidhni 1 lugë mustardë, përziejini derisa sa të bëhen një masë.
3
Më pas hidhni një vezë e përziejeni shpejt pasi të jetë skuqur e hidhjani spinaqit sipër.
4
Sipër sallatës së spinaqit mund të hidhni qiqrat e ziera, domate të thata ose djath të bardhë (kjo sipas dëshirës).

Articles You May Like

Pastiço me kos
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Tavë me domate dhe kunguj
Petulla të mbushura me krem
Speca të marinuar me uthull dhe majdanoz (nga Arbana Osmani)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *