Sallatë spinaqi

Perime, Sallata, Vegjetariane

Përbërësit
250 gr spinaq
15 gr mustardë
1 kokërr vezë
30 ml vaj ulliri
5 gr kripë
1 gr piper i zi
50 gr qiqra (të ziera)

Përgatitja
1
Pasi lani gjethet e spinaqit, vendosini bukur në pjatë. Hidhini pak kripë.
2
Vendosni tiganin në zjarr me 2 lugë vaj ulliri dhe hidhni 1 lugë mustardë, përziejini derisa sa të bëhen një masë.
3
Më pas hidhni një vezë e përziejeni shpejt pasi të jetë skuqur e hidhjani spinaqit sipër.
4
Sipër sallatës së spinaqit mund të hidhni qiqrat e ziera, domate të thata ose djath të bardhë (kjo sipas dëshirës).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *