Sallatë Orizi

Sallata

Përbërësit
  • 80 gr ullinj të zinj (pa fara)
  • 150 gr domate
  • 150 gr djathë Grujer
  • 6 gr qepë e njomë
  • 100 gr Wurstel (salsiçe)
  • 150 gr spec
  • 300 gr oriz Basmat
  • 80 gr kastravec turshi
  • 80 gr bizele (të freskëta ose të ngrira)
  • 200 gr ton konservë
Përgatitja
1
Për realizimin e kësaj sallate, si fillim lani mirë specat, eleminoni bishtin dhe farat që ka në brendësi, prijini në rripa të hollë e më pas në kubikë të vegjël dhe vendosini në një tas të thellë, ku do të hidhen të gjithë përbërësit e tjerë.
2
Të njejtën gjë bëni edhe me domatet. Lajini mirë, prijini përgjysmë dhe me ndihmën e një luge i hiqni pjesën e brendshme të domates dhe më pas prijeni në kuba të vegjël.
3
Edhe djathin prijeni në kuba të vegjël dhe bashkojeni me përbërësit e tjerë.
4
Prijini suxhukët në feta të holla të rrumbullakëta, ullinjtë e zinj pa fara gjithashtu dhe kastravecët turshi dhe bashkojini të gjithë përbërësit.
5
Gjithashtu grini imët qepët e njoma dhe lerini mënjanë.
6
Më pas merruni me zierjen e orizit. Vendosni një tenxhere me ujë të kripur në zjarr dhe në momentin që uji vlon, hidhni orizin.
7
Pas 10 minutash që është zierë orizi, hidhni kokrrat e bizeles dhe lerini të zihen edhe për 5 minuta, pasi bizelet duhet të mbeten krokante.
8
Më pas kulloni orizin dhe bizelet dhe hidhini në tasin ku ndodhen të gjithë përbërësit.
9
Hidhini vaj ulliri dhe tonin e konservuar. Në fund shtojini për aromatizim qepët e njoma të grira.
10
Trazojini të gjithë përbërësit dhe më pas mbështilleni tasin me një qese plastike dhe futeni në frigorifer.
11
Shijoni të ftohtë sallatën me oriz.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Bukë me vezë
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *