Sallatë me Quinoa e Spinaq

Sallata, Te shpejta

Përbërësit
900 gr kuinoa
150 gr spinaq
4 kokrra fiq (të thatë)
80 gr lajthi
1/2 kokrre mollë jeshile
lëng lime
4 lugë supe vaj ulliri
kripë (sipas dëshirës)
piper (sipas dëshirës)

Përgatitja
1
Vendosim quinoa-n në një tas me ujë të ftohtë për rreth 30 minuta. Më pas e kullojmë që t’i ikë hidhësia.
2
E ziejmë për 90 minuta dhe më pas e lëmë të ftohet.
3
Fillojmë ta përziejmë me fiqtë dhe lajthitë, vajin e ullirit dhe lëngun e limës.
4
Shtrojmë spinaqin në bazë. Më pas i shtojmë quinoa-n e përzier me fiqtë dhe lajthitë e më pas vendosim mollë jeshile të prera shumë hollë.
5
I shtojmë sipas shijes kripë, piper dhe vaj ulliri.

Articles You May Like

Patate të ëmbla me mish të grirë
Pulë me ullinj dhe hudhra
Supa e krapit
Kek me krem djathi
Hallvasia e shtëpisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *