Sallatë me Patate dhe Turshi

Perime, Sallata

Përbërësit
5 patate
3 vezë
1 filxhan selino (të copëtuar)
1/2 filxhan qepë (të copëtuara)
1/2 filxhan perime turshi
1/4 lugë çaji kripë hudhre
1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino)
1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur)
1/4 filxhan majonezë
piper i zi

Përgatitja
1
Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë të kripur derisa të vlojë. Shtojmë patatet dhe i gatuajmë derisa të zbuten, por të jenë ende të forta, për rreth 15 minuta. I kullojmë, i lemë të ftohen, i qërojmë dhe i presim.
2
Vendosim vezët në një tigan dhe i mbulojmë me ujë të ftohtë. E lemë ujin të vlojë. I mbulojmë dhe i heqim nga nxehtësia.
3
I lemë vezët të qëndrojnë në ujë të nxehtë për 10 deri në 12 minuta. I heqim nga uji i nxehtë, i lemë të ftohen, i heqim lëvoren dhe i ndajmë në copa.
4
Në një tas të madh, përziejmë patatet, vezët, selinonë, qepët, turshitë, kripën hudhër, kripën selino, mustardën, piperin dhe majonezën. I përziejmë mirë dhe i fusim në frigorifer derisa të ftohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *