Sallatë me Oktapod

Sallata, Te shpejta

 

 

Përbërësit
  • 1.2 kg oktapod
  • 1 degë trumëz
  • gjethe dafine
  • vaj ulliri (ekstra i virgjër)
  • kripë
  • piper
  • majdanoz
  • limon
Përgatitja
1
Për përgatitjen e kësaj recete, pastrojeni dhe lajeni oktapodin, vendoseni në një enë, mbulojeni me ujë të ftohtë, shtojini një degëz trumzë dhe një gjethe dafine dhe ziejeni të mbuluar për 3 minuta.
2
Lëreni të ftohet në ujin e vet dhe më pas kullojeni dhe prijeni në feta.
3
Eleminoni sytë dhe sqepin dhe prijini tentakulat në copa të vogël.
4
Hidhini sipër vaj, kripë, piper, limon e majdanoz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *