Sallatë me Karkaleca dhe Fasule të bardha

Fruta Deti, Sallata

Përbërësit
  • 450 gr karkaleca (të gatuar dhe me bishtat e hequr)
  • 400 gr fasule (të drenazhuara dhe të shpëlara)
  • 1 filxhan domate qershi (të copëtuara)
  • 1/2 filxhan qepë e kuqe (e prerë në formë kubike)
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 2 lugë gjelle uthull vere të kuqe
  • 1 lugë gjelle erëza (italiane)
  • 1 lugë çaji kripë hudhre
  • 6 filxhanë zarzavate të gjelbëra (për sallatë)
Përgatitja
1
Hedhim karkalecat, fasuletdomatet qershi dhe qepët e kuqe, së bashku në një tas.
2
Kaurdisim bashkë në një tas të vogël derisa të përziehen mirë vajin e ullirit, uthullën e verës së kuqe, erëzat dhe kripën hudhër.
3
E hedhim përzierjen sipër karkalecave. E mbulojmë tasin me kapak plastik dhe e lemë në frigorifer për 4 orë.
4
Vendosim zarzavatet e sallatës në një tas sallate dhe iu hedhim sipër përzierjen e ftohtë të karkalecave. Sallata është gati për t’u shërbyer.

Articles You May Like

Supa e krapit
Bonbone me kakao
Kek me krem djathi
Patate të ëmbla me mish të grirë
Penne me ton dhe ullinj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *