Sallata Cezar

Sallata
Përbërësit
 • 4 fletë sallatë jeshile
 • 2 feta bukë (shtëpie)
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë salcë Worcestershire
 • vezë
 • kripë
 • piper
 • uthull vere të bardhë
 • 2 lugë lëng limoni
 • 150 ml vaj ulliri

Përgatitja
1
Për të pregatitur sallatën Cezar, duhet që të zgjidhni fletët më të mira të marules, lajini dhe thajini pa i prishur fletët.
2
Më pas, bukën prijini në kubik të vegjël. Hidhini në tigan vajin e ullirit dhe hudhrat për aromë. E më pas hedhim bukën që sapo premë.
3
Vazhdojmë të përgatisim salcën: Në rrahësin elektrik hedhim lëngun e limonit, vezën, uthullën, hudhrën, salcën, kripën dhe piperin dhe i përziejmë të gjitha sëbashku.
4
Ndërkohë që përbërësit përzihen, ne i hedhim pak e nga pak vaj deri sa të përftojmë një salcë të ngjashme me majonezën.
5
Servireni sallatën Cezar duke vendosur në fund të pjatës gjethet e marules, më pas hidhini sipër kubet e vogjël të bukës që i skuqëm më parë, djathin parmixhano dhe sipër tyre hedhim salcën që përgatitëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *