Sallata Cezar

Kalorike, Perime, Sallata

 

Përbërësit
 • 4 fletë sallatë jeshile
 • 2 feta bukë (shtëpie)
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë salcë Worcestershire
 • vezë
 • kripë
 • piper
 • uthull vere të bardhë
 • 2 lugë lëng limoni
 • 150 ml vaj ulliri
Përgatitja
1
Për të pregatitur sallatën Cezar, duhet që të zgjidhni fletët më të mira të marules, lajini dhe thajini pa i prishur fletët.
2
Më pas, bukën prijini në kubik të vegjël. Hidhini në tigan vajin e ullirit dhe hudhrat për aromë. E më pas hedhim bukën që sapo premë.
3
Vazhdojmë të përgatisim salcën: Në rrahësin elektrik hedhim lëngun e limonit, vezën, uthullën, hudhrën, salcën, kripën dhe piperin dhe i përziejmë të gjitha sëbashku.
4
Ndërkohë që përbërësit përzihen, ne i hedhim pak e nga pak vaj deri sa të përftojmë një salcë të ngjashme me majonezën.
5
Servireni sallatën Cezar duke vendosur në fund të pjatës gjethet e marules, më pas hidhini sipër kubet e vogjël të bukës që i skuqëm më parë, djathin parmixhano dhe sipër tyre hedhim salcën që përgatitëm.

Articles You May Like

Supë me mish të grirë, perime dhe kos
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Tavë me mashurka
Mish me spinaq dhe oriz në furrë
Tavë me domate dhe kunguj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *