Qofte Pule

Antipasta, Per femije

Përbërësit

1 kg mish pule (i grirë)
2 kokërr qepë (të grira)
2 kokërr domate (të grira)
120 gr bukë (e grirë)
30 ml uthull balsamike
100 ml vaj ulliri
30 gr rigon
15 gr kripë
2 gr piper (i bluar në moment)
2 kokrra vezë (të bardhat)

Përgatitja

1
Hidhni të gjithë materialet në një tas dhe punojini mirë me duar, derisa të arrijnë një brumë homogjen.
2
Formoni qofte me peshë rreth 100 gr secila.
3
Nxehni pak vaj ulliri në një tigan dhe skuqini qoftet në zjarr të mesëm.
4
Shërbejini të shoqëruara me një sallatë gjethesh të freskëta dhe limon.

Articles You May Like

Akullore me kakao
Oriz me midhje dhe perime
Gjellë me bathë
Reçel me boronica
Supë me pulë e hudhra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *