Qofte me Gjoks pule dhe Limon

Antipasta

 

 

Përbërësit
  • 4 feta gjoks pule
  • limon
  • gjethe menteje
  • mustardë
  • kripë
  • piper
  • vezë (e verdha)
  • 4 lugë gjelle thërrime buke
  • 1 gotë kos
Përgatitja
1
Grijeni mishin e pulës, hidhini lëng limon dhe mbajeni lëkurën.
2
Në një tas përzieni pulën e grirë, një të katërtën e lëkurës dhe lëngun e limonit, të verdhën e vezës dhe bukën e grirë.
3
Shtoni 2 lugë mustardë, kripë dhe piper. Bëni qofte të mëdha sa një arrë.
4
Përzieni kosin me menten (dhjetë gjethe të grira hollë).
5
Shtoni 2 lugë lëng limoni dhe një me lëkurë. Lëreni salcën me kosin në frigorifer
6
Ngrohni vajin në tigan dhe skuqini qoftet derisa të jenë gatuar dhe brenda.
7
Shërbejini me salcën me kos, pak oriz të bardhë dhe sallatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *