Puding me Qumësht

Embelsira, Receta per femije

Përbërësit
1 lt qumësht bajamesh
5 lugë gjelle sheqer
1 lugë gjelle niseshte
3 fije xhelatinë (e ngrirë)
reçel (sipas dëshirës)

Përgatitja
1
Shtoni në një tenxhere qumështin, sheqerin dhe niseshtenë dhe trazojeni mirë deri sa të shkrihet sheqeri.
2
Kur fillon të ziejë shtoni dhe xhelatinën. Nëse përdorni xhelatinën të ngrirë, duhet ta vini në ujë për 10 minuta 3 fije që të zbuten, më pas shtrydhini mirë fletët dhe i shtoni tek qumështi.
3
Lëreni të ziejë për 3-4 minuta, më pas fikni zjarrin dhe qumështin lëreni të pushojë për 5 minuta.
4
Më pas, lyeni një tepsi për puding, me pak vaj, hidhni qumështin brenda dhe lëreni. Në një tenxhere të vogël hidhni 5 lugë ujë dhe reçelin dhe ngroheni deri sa të mos ketë më kokrra.
5
Nxirreni pudingun nga tepsia për puding, vendoseni në një pjatë dhe sipër i hidhni reçelin qe keni zgjedhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *