Puding me Çokollatë

Embelsira, Per femije

Përbërësit
1 kokërr vezë
2 gota qumësht
1 filxhan çaji sheqer
pak kripë
1/2 filxhan çaji kakao
1 lugë gjelle niseshte
1 bustinë pluhur vanilje

Përgatitja
1
Në fillim rrihni vezët në një tas.
2
Në një tigan shtoni 1 gotë qumësht, gjysmën e sheqerit dhe lëreni të ziejë.
3
Në një tas tjetër përzieni sheqerin e mbetur, niseshten dhe kakaon. Këtë masë shtojeni tek pjesa e mbetur e qumështit dhe përziejeni derisa të jetë tretur.
4
Më pas vendoseni të ziejë dhe vazhdoni të përzieni derisa masa të jetë trashur.
5
Lëreni të ziejë për 2 minuta, dhe shtoni vezën e rrahur derisa të jenë homogjenizuar. Përzierjen lëreni të ziejë dhe për 2 minuta.
6
Shtoni vaniljen. Fikni zjarrin dhe pudingun e nxehtë hidheni në tasa të vegjël dhe lëreni të ftohet në frigorifer për 1 orë.

Articles You May Like

Tavë me bamje
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Supë me lëng mishi
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *