Portokall i mbushur

Embelsira, Receta per femije

Përbërësit
  • portokall
  • vezë
  • 30 gr miell
  • 5 gr sodë
  • 1 lugë çaji gjalpë
  • pak vaj ulliri
  • gjethe menteje
Përgatitja
1
Presim portokallin në të dy anët fundore, tek njëra anë pak më trashë.
2
Me anën e majës së një thike nxjerrim tulin e portokallit dhe e hedhim në një enë qelqi.
3
Shtojmë një vezë, miellin, sodën, gjalpin, vajin e ullirit dhe pak mente. I përziejmë mirë me njëri-tjetrin dhe mbushim portokallin.
4
E fusim në furrë në 270 gradë Celsius për 20 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *