Pica Mëngjesi

Brumera, Per femije, Perime

Përbërësit
  • 230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës)
  • 1/3 filxhan çaji vaj ulliri(ekstra i virgjër)
  • 1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara)
  • 1/2 filxhan çaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur derisa të jetë bërë krokante)
  • 1/3 filxhan çaji ullinj të zinj(ose jeshilë, të copëtuar)
  • vezë (të mëdha)
  • 1/2 filxhanë çaji djathë parmixhano (ose Pecorine të thërmuar)
  • 1/4 filxhan çaji ajkë(qumështi)
  • 3 lugë gjelle borzilok (të freskët, të copëtuar)
  • piper i zi (i trashë)
Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 230 gradë C. Shtrijmë brumin me dorë në një rreth të trashë 31-36 cm dhe e vendosim në tepsi pjekjeje që e kemi pluhurosur lehtë me miell misri.
2
Lyejmë mirë me vaj ulliri pjesën e sipërme të brumit të picës dhe pastaj hedhim sipër domate, pancetta (ose proshutë) dhe ullinj.
3
Në një tas të vogël rrahim së bashku vezët, djathin dhe ajkën dhe pastaj i hedhim mbi brumin e picës duke i shpërndarë në mënyrë të barabartë me pjesën e pasme të lugës.
4
Rregullojmë borzilokun mbi përzierjen e vezës dhe i pjekim derisa të bëhet krokante dhe të marrë ngjyrë kafe të lehtë, rreth 15 deri në 20 minuta.
5
E spërkasim sipër me piper të zi të trashë, e presim në copa dhe e shërbejmë menjëherë.

Articles You May Like

MERLUC ME SALCË DOMATE
LEVREK I PJEKUR ME PATATE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *