Patëllxhanë të mbushur me oriz dhe djathë

Perime, Pjata kryesore
Si kjo tavë me patëllxhanë të mbushur, vështirë se keni provuar më parë! Kjo për faktin se është përgatitur në tavën fantastike nga Delimano dhe kombinimi me orizin e djathin e grirë josh shqisat tuaja deri në sekondat e fundit.
Përbërësit
 • patëllxhan (të mëdhenj)
 • 100 gr salcë domatesh
 • 200 gr oriz
 • 2 gota ujë
 • kopër
 • majdanoz
 • 200 gr djathë i bardhë
 • domate (të prerë në feta të holla)
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
Përgatitja
1
Prisni përgjysmë patëllxhanët dhe u hiqni tulin. I vendosni në tavën nga Delimano, pasi i keni lyer më parë me vaj ulliri. I rregulloni me kripë dhe i fusni në furrë.
2
Ndërkohë prisni tulin e patëllxhanëve në kubikë dhe i skuqni në tigan bashkë me qepën. Shtoni salcën e domateve, kripë dhe piper. I trazoni mirë.
3
Tani shtoni orizin dhe ujin. I lini për disa minuta dhe më pas i shtoni koprën dhe majdanozin.
4
Mbushni patëllxhanët me masën që përgatitët. Sipër i shtoni djathin e grirë dhe nga një fetë domate.
5
Vendosni në furrë për 30-40 minuta në temperaturë 180 gradë Celsius. Koha për ta shijuar recetën!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *