Mish Pule me salcë pesto

Kalorike, Perime, Pikante, Pjata kryesore

Përbërësit
 • 1/2 filxhan domate (të copëtuara, të thara në diell)
 • 1 e gjysmë gota supë pule
 • gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, të prerë në shirita)
 • 2 thelpinj hudhër (të grirë)
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë çaji miell misri
 • 3/4 filxhan pesto (borziloku, e përgatitur)
 • 1/4 filxhan stika pishe (të thekura)
 • 1/4 filxhan borzilok (i freskët, i copëtuar)
 • 3/4 filxhan djathë (me feta, i thërrmuar)
 • 1 pako makarona fusilli (16 ons)
 • 2 lugë djathë (i integruar)
 • 450 gr makarona (sustë)
 • 2 lugë gjelle djathë parmixhano (të grirë)
Përgatitja
1
Zhytim domatet e thata në lëngun e mishit të pulës.
2
Gatuajmë pulën në vaj me hudhër në një tigan të madh në temperaturë mbi mesataren derisa të bëhet.
3
Trazojmë disa lugë miell misri në supën e pulës. Trazojmë lëngun e mbetur të pulës, domatet e thata, salcën pesto, arrat e pishës dhe borzilokunnë tigan me mishin e pulës. Përziejmë përzierjen e miellit të misrit në salcë dhe i gatuajmë derisa të ntrashen. Shtojmë djathin pak minuta para se ta shërbejmë.
4
Ndërkohë, gatuajmë makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vluar derisa të bëhen ‘al dente’. I kullojmë. I shërbejmë me salcë mbi makarona dhe i spërkasim me një sasi të vogël djathi parmixhan.

Articles You May Like

Supa e krapit
Bonbone me kakao
Hallvasia e shtëpisë
Patate të ëmbla me mish të grirë
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *