Mish me Lakër

Pjata kryesore

Përbërësit

1/2 lakër (e bardhë)
500 gr mish derri
6 lugë vaj
1 lugë gjelle salcë
kripë
piper i zi
gjethe dafine
spec i kuq

Përgatitja

1
Presim mishin e gicit në thela. Hedhim qepën e grirë dhe e kavardisim.
2
Hedhim dhe salcën dhe i kaurdisim derisa të pijnë pak lëngun.
3
Pastaj hedhim lakrën e grirë, të grirë në rripa.
4
Hedhim kripë, piper, spec të kuq, salcë dhe dafinë dhe i kaurdisim derisa të zbuten.
5
I hedhim ujë sa të mbulohet dhe e lemë të ziejë në zjarr të ngadaltë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *