Makarona në tavë me Djathë dhe Proshutë

Kalorike, Pasta dhe rizoto

Përbërësit

350 gr proshutë
200 ml pana
400 gr taliatele
100 gr djathë Grana Padano
50 gr gjalpë
kripë
piper
150 gr djathë Mocarela

Përgatitja

1
Në një tenxhere me ujë të valuar shtojmë pak kripë, 1 lugë vaj ulliri dhe Taliatelet. Pasi të jenë zierë, i vendosim makaronat në një tavë të pastër. I hedhim panën, djathin,gjalpin dhe djathin e prerë Mocarela.
2
Marim një tavë dhe anash por edhe në mes, vendosim fetat e proshutës . Sipër i shtojmë makaronat që përgatitëm dhe i mbulojmë me fetat e proshutës.
3
E vendosim tavën në furrë për 20 minuta, në temperaturë 180 gradë. Pasi të jenë gati, i heqim nga furra dhe sipër u shtojmë djathin Grana Padano, chives të grirë dhe pak borzilok. Pjata është gati për tu shijuar!

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Zupë me kos dhe biskota
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Oriz me midhje dhe perime
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *