Makarona me Proshutë dhe Brokoli të pjekur

Pasta dhe rizoto, Pjata kryesore

 

Përbërësit
  • 400 gr makarona (rotini, në formë helike me miell gruri të plotë)
  • 280 gr brokoli (i ngrirë)
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 2 filxhanë proshutë (derri të prerë në formë kubike, e gatuar plotësisht)
  • 425 gr salcë
  • piper i zi (për shije)
  • 1 filxhan djathë Monterey Jack (i copëtuar)
  • 1/2 filxhan qumësht (me 2% yndyrë)
Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Lyejmë me yndyrë një pjatë pjekjeje.
2
Lemë të vlojë një tenxhere të madhe me ujë të kripur lehtë. Gatuajmë makaronat në ujë të vluar, duke i trazuar herë pas here, derisa të zbuten por jo shumë, rreth 10 minuta. I kullojmë.
3
Shkrijmë brokolin në një furrë me mikrovalë derisa të mundemi ta ndajmë atë në copa të vogla.
4
Nxehim vajin e ullirit në një tigan të madh në temperaturë mbi mesataren. Në vaj të nxehtë gatuajmë dhe trazojmë proshutën e prerë në formë kubike derisa fundet dhe anët e proshutës të fillojnë të marrin ngjyrë kafe, për rreth 10 minuta.
5
E përziejmë në brokoli dhe i gatuajmë, duke i përzier derisa të largohet uji i tepërt që mund të kenë dhe, edhe proshuta, edhe brokoli të jenë të nxehtë.
6
Hedhim salcën Alfredo dhe qumështin dhe i trazojmë për t’i përzier, duke i spërkatur me piper dhe shtojmë makaronat e gatuara. Trazojmë çdo gjë së bashku për të mbuluar makaronat me salcë dhe i lemë të ziejnë.
7
Përhapim përzierjen e makaronave që lëshon flluska në pjatën e përgatitur për pjekje, duke i hedhur sipër djathë Colby-Monterey të copëtuar dhe i pjekim në furrën e nxehur që më parë derisa tava të jetë e nxehtë dhe djathi të jetë shkrirë dhe të ketë filluar të marrë ngjyrë kafe, për rreth 30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *