Krem Pule

Per femije, Supa

Përbërësit
650 gr gjoks pule
2 karotë
1 qepë
100 ml pana (e freskët)
40 gr thërrime buke
1.5 lt ujë
2 gjethe dafine
3 degëza trumëz
3 degëza rozmarinë
disa fleta karafil
disa kokrra piper i zi
arrëmyshk
kripë
2 feta bukë
vaj ulliri (ekstra i virgjër)
disa fletë majdanoz

Përgatitja
1
Për përgatitjen e kësaj recete, si fillim vendosni në një tenxhere një litër e gjysmë ujë, dy karrota të lara, të pastruara dhe të prera përgjysmë, një qepë bashkë me karafil, fletët e dafinës, rozamarinën dhe trumëzën të lidhura sëbashku me një spango kuzhine dhe kokrrat e piperit të zi.
2
Vendoseni tenxheren në zjarr, që përbërësit të gatuhen për rreth 20 minuta.
3
Kriposeni supën dhe shtoni dhe gjoksin e pulës, e cila duhet të gatuhet për 20 minuta, deri në momentin që të mos jetë më tërsisht e bardhë në brendësi.
4
Hiqeni gjoksin e pulës nga supa dhe lëreni mënjanë që të ftohet.
5
Pasi pula të jetë ftohur, hiqini kockat dhe pjesët që nuk duhen dhe prijeni atë në copa të vogla.
6
Hidhini copat e vogla të pulës në një mikser, shtojini një gjysmë gote lëng supe dhe copëtoni imët pulën me anë të mikserit.
7
Filtroni supën e pulës me anë të një site, duke hequr perimet dhe bimët aromatike që kishit hedhur dhe vendosini mënjanë.
8
Në një tenxhere hidhni thërrimet e bukës, të cilat janë të copëtuara imët dhe bashkojini me gjysmë litri nga lëngu i supës. Përziejeni mirë deri sa supa nuk është trashur. Më pas shtojini dhe pulën e copëtuar imët me mikser dhe trazojini mirë të gjithë përbërësit.
9
Rregullojeni kremin me kripë dhe shtojini dhe arrën moskat.
10
Kalojeni sërish kremin në mikser që të përzihet më mirë, të bëhet masë më homogjene dhe të eleminohen gungat e krijuara gjatë përgatitjes.
11
Për ta kompletuar kremin, bashkojeni me panën e freskët dhe kur ta servirni, vendosini sipër disa fletë majdanozi dhe disa feta të vogla buke, që më parë i keni skuqur në një tigan me vaj ulliri.
12
Kremi juaj me pulë është gati.

Articles You May Like

Penne me ton dhe ullinj
Patate të ëmbla me mish të grirë
Bonbone me kakao
Supa e krapit
Kek me krem djathi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *