Kifle

Brumera, Per femije, Vegjetariane

Përbërësit
  • 500 gr miell (i bardhë)
  • 500 ml qumësht
  • 1 filxhan vaj misri
  • 2 kokrra vezë
  • 1 lugë e vogël çaji kripë
  • 1 lugë e vogël çaji sheqer
  • 1 lugë gjelle fara susami
  • 10 gr maja
Përgatitja
1
Fillimisht ngrohim pak qumështin. Ndërkohë te mielli hedhim kripën, sheqerin dhe majanë. Pasi qumështi të jetë ngrohur i shtojmë vajin dhe fillojmë t’i përziejmë me miellin.
2
Më pas hedhim edhe 1 vezë dhe e trazojmë derisa brumi të bëhet në formë topi. Pastaj e lemë brumin të fryhet për rreth gjysmë ore.
3
Kur të jetë gati e marrim dhe e hapim në petë të madhe. Presim trekëndësha dhe krijojmë kiflat. I lyejmë sipër kiflat me vezë dhe hedhim fara susami. I lemë të vijnë përsëri dhe i pjekim në 180 gradë.

Articles You May Like

Oriz me midhje dhe perime
Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Supë me lëng mishi
Zupë me kos dhe biskota
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *