Kek për Kafe dhe Çaj

Embelsira

Përbërësit
500 gr miell i verdhë (keku)
100 gr pluhur vanilje
1 filxhan qumësht
3/4 filxhan vaj vegjetal
4 vezë
1 lugë çaji gjalpë
1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
1 filxhan sheqer kaf
1 filxhan arra (të copëtuara)
2 lugë çaji kanellë

Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. E lyejmë me vaj dhe miell tavën.
2
Përziejmë së bashku në një tas të verdhën e kekut (miellin e gatshëm), pluhurin e vaniljes, qumështin, vajin vegjetal, vezët, gjalpin dhe ekstraktin e vaniljes.
3
Hedhim gjysmën e brumit të përgatitur tavë, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë.
4
Trazojmë sheqerin kaf, arrat dhe kanellën së bashku në një tas.
5
Hedhim një sasi të vogël të brumit në tavën e pjekjes, ndërsa pjesën e mbetur të brumit e derdhim mbi përzierjen e arrave.
6
E pjekim në furrën e nxehur që më parë derisa keku të piqet mirë, për rreth 40 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *