Kek për ditën e Shën Valentinit

Embelsira

Përbërësit
2 gota sheqer (të bardhë)
1 filxhan gjalpë (i zbutur)
4 vezë (të rrahura)
1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje
1 lugë çaji ekstrakt bajamesh
2 lugë çaji pluhur pjekës
1 lugë çaji sodë buke
3 gota miell
2 gota qumësht
4 gota sheqer (industrial)
1 filxhan gjalpë (i zbutur)
2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje

Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Lyejmë me yndyrë një tavë katrore dhe një tjetër të rrumbullakët.
2
Rrahim sheqerin e bardhë dhe 1 filxhan gjalpë së bashku në një tas me një mikser elektrik deri sa të bëhet një masë kremoze dhe e butë.
3
Përziejmë vezët, 1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje dhe ekstrakt bajame në përzierjen kremoze të gjalpit. Në përzierjen e gjalpit hedhim brenda pluhur pjekjeje dhe sodë buke derisa të përzihen mirë.
4
Hedhim 1 filxhan miell në përzierjen që sapo përgatitëm derisa të përzihen mirë. Shtojmë 2/3 filxhan qumësht në përzierjen e gjalpit dhe miellit dhe i përziejmë mirë. Vazhdojmë duke shtuar 1 filxhan miell dhe 2/3 filxhan qumësht, duke i alternuar deri sa mielli dhe qumështi të përdoren krejtësisht dhe brumi të jetë i butë. Hedhim brumin në të dy tiganët e përgatitur që më parë.
5
E pjekim në furrën e nxehur paraprakisht për 30 deri në 40 minuta. E lemë ëmbëlsirën të ftohet plotësisht para se ta heqim nga tavat, të paktën për 2 orë.
6
Rrahim sheqerin pluhur me 1 filxhan gjalpë dhe 2 lugë ekstrakt vaniljeje. I përziejmë së bashku në një tas me një mikser elektrik derisa kremi të bëhet një masë pushatake dhe e butë.
7
Heqim ëmbëlsirën nga tavat dhe e ndajmë tortën në mes me feta të rrumbullakëta. E shtrijmë kekun katror në një sipërfaqe dhe forma e tij i ngjan një diamandi.
8
Shtrijmë 1 gjysmë keku të rrumbullakët në anën e sipërm të majtë të kekut “diamant”. Shtrojmë gjysmën e dytë të tortës së rrumbullakët në anën e sipërme të djathtë të tortës “diamante”, duke krijuar një kek në formë zemre në krye. Përhapim kremin mbi kekun që sapo ‘montuam’.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Zupë me kos dhe biskota
Oriz me midhje dhe perime
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *