Kek çokollate me Salcë molle

Embelsira, Kalorike, Salce

Përbërësit
 • 2 gota miell
 • 2 lugë gjelle kakao pluhur (e paëmbëlsuar)
 • 1 e gjysmë lugë çaji pluhur pjekës
 • gjysmë lugë çaji kripë
 • gjysmë filxhan gjalpë
 • 1 e gjysmw filxhan sheqer (i bardhë)
 • vezë
 • 2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
 • 2 gota salcë (e paëmbëlsuar)
 • 1 filxhan çokollatë (copa jo shumë të ëmbla)
 • gjysmë filxhan arra (të copëtuara)
Përgatitja
1
Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C.
2
Lyejmë me yndyrë dhe miell një tigan. Përziejmë së bashku miellin, kakaon, sodën për pjekje dhe kripën në një tas. I lemë mënjanë.
3
Në një tas të madh, përziejmë në një masë kremoze gjalpin dhe sheqerin, duke përdorur një mikser elektrik në shpejtësi mesatare.
4
Rrahim një nga një vezët. I përziejmë në ekstraktin e vaniljes. I rrahim bashkë në përzierjen e miellit duke i hedhur dhe salcën e mollës.
5
Hedhim brumin në një tigan pjekjeje. E spërkasim me copa çokollate dhe arra të copëtuara.
6
E pjekim në 175 gradë C për 35 minuta. E lemë të ftohet në një raft teli.

Articles You May Like

Tavë me mashurka
Tavë me domate dhe kunguj
Kulaç i ngrohtë i lyer me vezë
Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Pastiço me kos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *