Kastraveca të marinuar me Krem dhe Rigon

Perime, Sallata

Përbërësit
4 kastravec
180 gr kos
rigon (i freskët)
sheqer
kripë

Përgatitja
1
Për përgatitjen e kësaj recete, lajini mirë kastravecat dhe hiqjuani majat. Qërojini 2 prej tyre me shirita të alternuara dhe pirjini në feta të holla dhe hidhini në një tas.
2
Hidhjuni një lugë çaji kripë dhe një lugë çaji sheqer dhe lërini të marinohen për 1 orë.
3
Qërojini ndërkohë 2 kastravecat e tjerë, hiqjuani farat dhe më pas prijini në shkopinj të shkurtër.
4
Grini një tufë rigon dhe përziejeni me kosin duke i shtuar dhe pak vaj e kripë.
5
Shtrydhini lehtë kastravecat e marinuar, përziejini me shkopinjtë e prerë dhe shërbejini me kosin me rigon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *