Kalcone me djathë dhe kërpudha

Brumera
Nëse edhe ju i pëlqeni kalconet atëherë jeni në vendin e duhur. Vetëm me 4 hapa ju mund ti përgatisni ato vetë.
Përbërësit
  • 1 bustinë maja
  • 1 lugë sheqer
  • 250 gr miell i tipit 00
  • 100 gr kërpudha
  • Djathe me feta
  • kripë
  • piper
  • sheqer
Përgatitja
1
Në një enë kombinoni ujin, majanë, sheqerin dhe e mbështjellim enën me qese kuzhine. Zëmë brumin dhe e mbështjellim me qese kuzhine.
2
Në një tigan me pak vaj ulliri shtoni kërpudhat. Rregullojini me kripë e piper. Pasi brumi ka ardhur e ndani në pjesë të barabarta.
3
I hapni pak dhe i mbushni kalconet me kërpudha dhe feta djathi. I lyeni anash me të verdhën e vezës. Pasi i keni mbyllur kalconet i lyeni sipër me të verdhën e vezës.
4
I vendosni në furrë për ti pjekur përreth 25-30 minuta në temperaturë 180 gradë. Ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Vongole me verë të bardhë
LEVREK I PJEKUR ME PATATE
MERLUC ME SALCË DOMATE
Sallate me oktapod
Paella Spanjolle me fruta deti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *