Gjelle me perime

Perime

Përbërësit

 1 4 patate
 2 2 qepë
 3 2 gota ujë
 4 2 decilitra vaj
 5 erëzate thata
6 kripëdhe piper i zi

 

 

 

1

Në një enë rezistuese ndaj zjarrit qitni qepën e grirë, pastaj shtoni pataten e prerë në feta, erëzat dhe vajin dhe që të gjitha përzieni me dorë.

2

Pastaj qitni ujë dhe futeni në furrë shporeti në 250 gradë celsius që të piqet.

3

Tundni shtesën nga vezët, vaji, erëzat dhe mielli dhe që të gjitha qitni sipër patateve.

4

Futeni sërish në furrë që të piqet.

5

Në patatet e pjekura të nxehta mund të qitni edhe pak kaçkavall të grirë në rende.

6

Ju bëftë mirë!

 

Articles You May Like

Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Supë me lëng mishi
Bukë me vezë
Petulla të mbushura me djathë të bardhë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *