Brinjë qengji me kërpudha

Kalorike, Perime, Pjata kryesore

Përbërësit
  • 300 gr brinjë qingji
  • 2 lugë gjelle mjaltë
  • kërpudha
  • arra
  • lajthi
  • spec djegës
  • vaj ulliri
  • kripë
  • piper
Përgatitja
1
Skuqni brinjët e qingjit në një tigan me vaj ulliri. Shtoni kripë dhe piper.
2
Hidhni 2 lugë gjelle mjaltë në një tas të vogël. Shtoni pak kripë, spec djegës dhe vaj ulliri. Përziejini mirë.
3
Vendosni brinjët e qingjit në një pjatë. Pastroni kërpudhat dhe prejini në copa mesatare. Skuqini në të njëjtin tigan.
4
Kaloni brinjët në një pjatë me arra dhe lajthi të copëtuara. Rregullojini dhe vendosini në një pjatë për servirje. Shoqërojini me kërpudhat dhe salcën me mjaltë.

Articles You May Like

Sekretet e përgatitjes së kafesë turke me shijen perfekte
Pasta Frola
Supë me hithra karrotë dhe patate
Tullumba me sheqer dhe kanellë
Pulë në tavë me finok dhe limon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *