Biskota Xhenxhefili

Embelsira, Per femije

Përbërësit
 • 140 gr gjalpë (në temperaturën e ambjentit)
 • 1 copë vezë
 • 100 gr sheqer kaf
 • 100 gr shurup (karameli)
 • 100 gr malt (ekstrakt (në mungesë përdorni shurup karameli))
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji vanilje
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil pluhur
 • 1/2 lugë çaji arrëmyshk
 • 1 lugë çaji karafil (pluhur)
 • 1 lugë çaji kripë
Përgatitja
1
Me një mikser dore rrihni deri sa të bëhen kremozë gjalpin, shurupin e karamelit, vaniljen dhe ekstraktin e maltit
2
Shtoni vezën dhe vazhdoni ta rrihni mirë masën edhe për 1 minutë
3
Në një tas tjetër bashkoni përbërësit e thatë (miellin, sodën, erëzat) dhe shtojeni në tre pjesë tek kremi I gjapit duke e trazuar me spatula silikoni
4
Mbështilleni brumin me qese transparente dhe vendoseni në frigorifer që të pushojë për gati 1 orë ose gjithë natën
5
Pasi të ketë kaluar koha e nevojshme, hiqeni qesen dhe lereni brumin të vijë pak në temperaturë dhome
6
Ngrohni furrën në 180C
7
Spërkatni banakun me miell dhe hapni brumin në një petë me trashësi 1cm
8
Me forma biskotash të lyera pak me miell, prisni brumin në forma të këndshme dhe piqini në furrëtë parangrohur për gati 10 minuta.Copat e mbetura të brumit bashkojini sërisht , hapeni petën dhe formoni biskota të tjera
8
Me forma biskotash të lyera pak me miell, prisni brumin në forma të këndshme dhe piqini në furrë të parangrohur për gati 10 minuta.Copat e mbetura të brumit bashkojini sërisht , hapeni petën dhe formoni biskota të tjera

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *