Zupa arra dhe kanellë

Embelsira

Përbërësit :

1.5 litra qumësht

2 kokrra vezë

9-10 lugë sheqer

7 lugë niseshte

1 lugë kafeje vanilje

2 filxhanë çaji me arra të thërrmuara

Kanellë

Përgatitja :

Si fillim, në fundin e tasave të zupave hedhim një shtresë me pak arra të thërrmuara.

Hedhim qumështin në tenxhere dhe e vendosim në zjarr të ngadaltë, shtojmë dy vezët e rrahura me sheqerin dhe niseshten.

Gjithë masën e përzjejmë pa ndërprerje derisa masa të trashet dhe të bëhet kremoze.

Kur masa bëhet kremoze shtojmë vaniljen dhe vijojmë të përzjejmë për pak sekonda.

E heqim tenxheren nga zjarri dhe nisim mbushjen e kupave.

I mbushim të gjitha me krem deri në gjysmë e më pas hedhim një shtresë me arra të thërmuara.

Më pas hedhim pjesën tjetër të kremit duke mbushur gjysmën e kupave. Në fund shtojmë sërish një shtresë arra por edhe pak biskota të thërrmuara nëse preferoni si dhe kanellë.

Zupat, pasi janë ftohur futen në frigorifer dhe konsumohen të ftohta. Ato mund t’i kombinoni me fruta të ndryshme si dhe gjithashtu me përbërës të tjerë siç është reçeli i qershisë apo edhe lajthi e bajame.

*GOslim & Matcha Slim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Articles You May Like

Supë me lëng mishi
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Oriz me midhje dhe perime
Akullore me kakao

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *