Zog fshati me pilaf në tavë balte

Pjata kryesore

Përbërësit :
(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Zog fshati 500 gr

Oriz 500 gr

Gjalpë 3-4 lugë gjelle

2-3 kokrra domate të freskëta (mund t’i shtoni sipas preferencës)

Kripë

Piper

*NAUTUBONE
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3lctPfS

Përgatitja :
Zogu përcëllohet në zjarr në mënyrë që të pastrohet plotësisht nga mbetjet e pendëve.

Pastrohet dhe lahet me ujë të rrjedhshëm dhe më pas ndahet në copa.

I hidhet kripë dhe piper nga brenda dhe jashtë dhe skuqet me gjalpë nga të gjitha anët.

Herë pas here i hidhet pak ujë që të mos ngjitet lëkura.

Kur të skuqet mirë shtohen domatet (nëse preferoni mund ta përgatisni këtë recetë edhe pa domate).

Kontrollojeni për kripë dhe piper nëse ka nevojë për t’i hedhur akoma apo jo. Hidhini ujë derisa të mbuloheni dhe lëreni të zjejë për 30 minuta.

Më pas, në një tavë shtoni orizin dhe kaurdiseni me pak gjalpë duke e futur në furrën e parangrohur më parë.

Kaurdiseni për 4-5 minuta derisa orizi të ketë marrë plotësisht nxehtësinë e furrës dhe të jetë zverdhur pak.

Në tavën me oriz shtoni copat e zogut të fshatit, si dhe lëngun e zogut në masën 1 gotë oriz dhe dy gota lëng.

Futet në furrë dhe piqet derisa orizi të përthithë lëngun e zogut të fshatit. Kujdesuni që tavën të mos e lini të thahet shumë dhe kur ta hiqni nga furra orizin ta kaurdisni me pak gjalpë të freskët.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE

Articles You May Like

Tullumba me sheqer dhe kanellë
Jahni me bizele
Buka me ullinj
Pasta Frola
Kotoleta me kungulleshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *