“Topa” me Sherebelë dhe Gjalpë

Kalorike
Përbërësit
  • 1 kg patate (4-5 patate të mëdha, të qëruara)
  • 1 1/4 gota miell
  • 2 lugë çaji kripë
  • vezë (e rrahur)
  • 4 lugë gjelle gjalpë pa kripë(i prerë në copa të vogla, me temperaturën e dhomës)
  • 570 gr djathë parmixhano
  • 24 gjethe sherebelë
  • piper i zi
Përgatitja
1
Gatuajmë patatet në një tenxhere të madhe me ujë të vluar, për 40-45 minuta, në temperaturë mbi mesataren, derisa patatet të zbuten dhe të shpohen me majën e thikës.
2
Sapo patatet të jenë ftohur mjaftueshëm, i qërojmë dhe i kalojmë patatet në një grirëse me vrima. I lemë të ftohen.
3
Hedhim mbi patate 1¼ gota miell dhe 2 lugë gjelle kripë dhe duke përdorur duart, bëjmë një pus në qendër të miellit. Hedhim atje vezët dhe i përziejmë me një lugë druri.
4
Punojmë brumin mbi një sipërfaqe të lyer me miell dhe e gatuajmë butësisht, për rreth 2 minuta.
5
Ndajmë brumin në 8 copa. Petëzojmë çdo pjesë në një “litar” të trashë rreth gjysmë milimetri. I ndajmë në pjesë, duke i lyer me miell dhe i vendosim në letra pjekjeje për t’i pjekur.
6
Pjekim gjalpin, djathin dhe sherebelën në një tas të madh.
7
Duke punuar në tufa, i gatuajmë në një tenxhere të madhe me ujë të vluar të kripur derisa të notojnë në sipërfaqe, për rreth 2 minuta. Duke përdorur një lugë i vendosim sipër pak gjalp.
8
Pasi të gjitha “topthat” janë gatuar, shtojmë ½ filxhan lëngu për gatim dhe i pjekim butësisht të gjitha copat së bashku, duke shtuar më shumë lëng, derisa gjalpi dhe djathi të jenë shkrirë dhe të formohet një salcë e butë.
9
I shërbejmë, duke i hedhur sipër piper dhe më shumë djath.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *