Thjerrëza me mish

Pjata kryesore

Përbërësit :

300 gr mish tul

100 gr thjerrëza

500 ml birrë

1 qepë e bardhë

20 gr salcë domatesh

30 gr gjethe panxhari ose pazi

1 lugë çaji tumerik (kurkuma)

1 lugë çaji kanellë pluhur

1 lugë çaji piper i kuq

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja :

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete prisni mishin në kubikë 2.5 cm secili.

Prisni hollë qepën e më pas gjethet e panxharit në kubikë të vegjël.

Në një tenxhere apo tigan të thellë shtoni 1-2 gisht vaj ulliri dhe lëreni të ngrohet.

Kur kjo të ndodhë, hidhni qepën e grirë, përziejini shpesh derisa të zbuten.

Më pas shtoni thjerrëzat, lërini të skuqen për 1-2 minuta e më pas shtoni copat e mishit.

Përziejini  vazhdimisht në mënyrë që të skuqen nga të gjitha anë, shtoni edhe gjethet e panxharit, salcën e domateve dhe piperin e kuq.

Shtoni po aty edhe  tumerikun bashkë me kanellën dhe përzieni mirë.

Në fund hidhni birrën, kripë sipas dëshirës  dhe lëreni të gatuhet në zjarr të ulët përreth 1 orë.

Rezultati duhet të jetë si ai i një gjelle të zakonëshme, pra jo shumë i ujshëm, por as i thatë.

Këtë pjatë mund ta shërbeni me oriz për më shumë shije.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg
*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Articles You May Like

Supë me pulë e hudhra
Akullore me kakao
Biskota të kripura me borzilok
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *