The Pekel

Pije dhe Kokteil

Përbërësit
120 ml uthull molle
30 gr sheqer kaf
10 gr kripë kosher
8 gr erëza (me të gjitha erëzat)
2 gr piper i zi (kokërr)
5 gr koriandër
8 gjethe kardamon
3 copë rrënjë karafili
2 gjethe gjethe dafine
1 shkop kanellë
1 copë xhenxhefil (i grirë)
150 gr rrush
100 ml vodka
15 ml lëng turshie
6 kokërr rrush ((rrush turshi për zbukurim))

Përgatitja
1
Për të përgatitur rrushin turshi, merrni uthullën e mollës, sheqerin kaf, kripën, erëzat, piperin, koriandrën, kardamonin, karafilin dhe të gjitha erëzat e tjera.
2
Hidhini në një tigan shtoni gjysmë filxhani ujë. Dhe vendosini në një zjarr mesatar për 2 minuta derisa sheqeri të jetë shkrirë.
3
Hidheni lëngun e përftuar mbi rrush dhe lëreni në qetësi për 3 orë.
4
Në fund do keni përfituar 2 gota me lëng.
5
Hidhni vodkën me lëngun e turshive në shejker, shtoni akull dhe shejkerojini mirë.
6
Hidheni koktejin në një gotë martini duke shtuar turshinë e rrushit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *