Tave me Speca të mbushur

Perime, Pjata kryesore
Mund të guxoni të ndryshoni recetën tradicionale të specave të mbushur duke shtuar përbërës të tjerë të ushqyeshëm.
Përbërësit
 • spec jeshil (për mbushje)
 • 200 gr filetë pule
 • 1 kokërr qepë
 • 150 gr qiqra (të ziera)
 • 400 gr oriz
 • karotë
 • 1 tufë majdanoz
 • spec i kuq
 • vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • kripë
 • piper
 • 800 ml ujë (i nxehtë)
 • 100 gr salcë domatesh
Përgatitja
1
Skuqni specat për mbushje për pak minuta dhe hiqini mënjanë.
2
Në një tigan të thellë gatuani mishin e pulës dhe pasi të marrë ngjyrë shtoni qepën e grirë hollë, specin e kuq dhe karrotën e prera në kubikë.
3
Pas pak minutash shtoni qiqrat e qëruara, orizin e majdanozin dhe përzieni mirë të gjithë përbërësit.
4
Përgatitni tavën në të cilën vendosni specat, filloni ti mbushni me perimet dhe orizin e gatuar.
5
Pjesën e mbetur të përgatitjes shtojeni në tavë, hidhni ujë të nxehtë dhe kripë.
6
Vendoseni të piqet për 40 minuta në 180 gradë duke e kontrolluar herë pas herë orizin që të mos thahet.

Articles You May Like

Biskota të shkrifëta me arrë kokosi per 5 minuta
Petulla të fshira
Shkopinj brumi me djathë
Supë dimri
Përse duhet të filloni të pini që sot lëng qepe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *