Tavë me patate dhe kërpudha

Pjata kryesore

Përbërësit (për 4 persona) :
4 lugë vaj ulliri
1 qepë e vogël, e grirë hollë
6 kërpudha të mëdha, të grira trashë
1 lugë trumëz dhe 1 lugë majdanoz grirë hollë
kripë, piper
4 vezë të rrahura lehtë
90 ml ajkë/pana
400 gr patate të ziera dhe të prera në feta

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :
1. Nxehni vajin në një tigan të gjerë në zjarr të mesëm. Fërgoni qepët dhe kërpudhat derisa të zbuten. Shtoni trumëzën dhe majdanozin dhe skuqini edhe për pak minuta, derisa kërpudhat të bëhen gati.


2. Vendosni vezët dhe ajkën në një tas mesatar dhe rrihini derisa të përzihen mirë bashkë. Hidhni kripë e piper sipas dëshirës.

3. Në ajkën me vezë shtoni fetat e patateve të ziera dhe kërpudhat, dhe përziejini mirë që të lyhen plotësisht.


4. Në një tavë pjekjeje, lyejeni pak me vaj dhe shtroni përzierjen me kërpudha dhe patate. Futini në furrë me 180 gradë dhe piqeni për 20 minuta, derisa të prarohet. Shërbejeni të nxehtë.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Articles You May Like

Omletë me spinaq domate dhe djathë
Tortë e ftohtë me kos dhe fruta
Biskota të kripura me borzilok
Akullore me qumësht
Byrek me patëllxhanë dhe djathë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *