Tavë me lakër

Pjata kryesore

Përbërësit

 • 1 lakër (800 gr)
 • 1 qepë
 • Vaj për të skuqur
 • 400 g mish i grirë
 • 250 g oriz kokërrgjatë
 • kripë, piper dhe spec i kuq
 • 1 litër lëng mishi
 • 200 ml krem gatimi
 • 100 g djathë i grirë
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Prisni lakrën në katër pjese dhe hiqni pjesën e bishtit.
 2. Përvëlojeni në ujë të kripur dhe me rigon.
 3. Qëroni qepën dhe grijeni imët, skuqeni me pak vaj.
 4. Pastaj shtoni mishin e grirë dhe orizin kokërrgjatë, skuqeni dhe hidhini kripë, piper dhe spec të kuq.
 5. Shtoni lëngun e mishit dhe lëreni të zihet për 20 minuta me kapak mbi tenxhere.
 6. Vini shtresa të lakrës dhe të përzierjes së orizit/mishit të grirë në enë.
 7. Hidhni ajkën e gatimit mbi gatesë dhe djathin mbi të, vendoseni ne furre per pak minuta deri sa te vej nje shtres ne siperfaqe.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published.