Tasqebap

Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
 • 500 gr mish viçi
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë çaji miell
 • qepë (të grira imët)
 • 1 thelpi hudhër
 • karotë (të prerë kubikë)
 • patate
 • domate (të prerë kubikë)
 • 100 ml ujë
 • pak kripë
 • gjethe dafine
 • pak majdanoz
Përgatitja
1
Në një tigan me vaj ulliri skuqni mishin e viçit. Shtoni miellin, qepën, hurdhrën, karotën, patatet dhe domatet. I trazoni mirë dhe ndërkohë i shtoni ujin.
2
Shtoni kripë dhe gjethet e dafinës. I lini të ziejnë për 20 minuta.
3
Në fund e shërbeni të ngrohtë në një pjatë dhe sipër i shtoni pak majdanoz. Tasqebapi është gati!

 

 

 

Articles You May Like

Tiramisu shtëpie me çokokrem
Tavë me peshk dhe perime
Pulë në tavë me finok dhe limon
Shishqebap shtëpie
Makarona me salcë domatesh të pjekura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *