Tartë me fruta të thata

Embelsira
Përbërësit
  • 170 gr miell kuinoa
  • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
  • pak kanellë
  • 100 gr gjalpë
  • vezë
  • 140 gr kajsi të thata
  • 85 gr fiq të thatë
  • 100 gr lajthi
Përgatitja
1
Në një enë kombinoni miellin, sheqerin pluhur, kanellën, gjalpin dhe vezën. Trazojini mirë!
2
Merrni pak nga masa që përgatitëm dhe mbushni një formë rrumbullake.
3
Vendoseni në furrë në temperaturë 180 gradë përreth 20 minuta. Ndërkohë prisni imët kajsitë e thata dhe fiqtë.
4
Shtypni lajthitë dhe i kaloni në një tigan, në zjarr mesatar.
5
Pasi ëmbëlsira të jetë gati e servirni në një pjatë. Sipër i shtoni fiqtë, kajsitë dhe pak sheqer pluhur. Shijojeni!

Articles You May Like

Oriz me midhje dhe perime
Zupë me kos dhe biskota
Tavë me bamje
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *