Tartë me fruta të thata

Embelsira
Përbërësit
  • 170 gr miell kuinoa
  • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
  • pak kanellë
  • 100 gr gjalpë
  • vezë
  • 140 gr kajsi të thata
  • 85 gr fiq të thatë
  • 100 gr lajthi
Përgatitja
1
Në një enë kombinoni miellin, sheqerin pluhur, kanellën, gjalpin dhe vezën. Trazojini mirë!
2
Merrni pak nga masa që përgatitëm dhe mbushni një formë rrumbullake.
3
Vendoseni në furrë në temperaturë 180 gradë përreth 20 minuta. Ndërkohë prisni imët kajsitë e thata dhe fiqtë.
4
Shtypni lajthitë dhe i kaloni në një tigan, në zjarr mesatar.
5
Pasi ëmbëlsira të jetë gati e servirni në një pjatë. Sipër i shtoni fiqtë, kajsitë dhe pak sheqer pluhur. Shijojeni!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *