receta gatimi me mish

Përbërësit: Fasule të bardha ose më mirë akoma të përziera, të gjitha llojet – 0.5 kilogram Dy kokrra të vogla qepe – një e bardhë dhe një e kuqe Një thelbi i madh hudhre Kripë Një fije selino Spec djegës – dy copë Pançetë – një fije e prerë jo shumë hollë ose nga ato
0 Comments
Përbërësit: 1.5 kilogramë mish viçi (rosto) 3 litra verë e kuqe Vaj ulliri Pesë thelpinj hudhër 1 karrotë 1 fije selino 1 kokërr qepë 1 spec 3 copa domate të thatë 5 kokrra kaper Dafinë Rigon Rozmarinë Piper i kuq kokërr Piper i zi Arrë moskati Kripë Përgatitja: Mishin e marinojmë për 12 orë në
0 Comments
Përbërësit: Salçiçe të freskëta viçi (½ kilogram) Patate (5 kokrra mesatare) Kërpudha (3 copë) Karrotë (1 copë) Selino (1 fije) Hudhër (5 thelpinj të paqërruar, me këmishë) Rozmarinë Rigon mali Dafinë Piper i kuq kokërr Piper i zi kokërr Vaj ulliri Kripë Një filxhan çaji verë e bardhë Pergatitja: Në një tigan shtini vajin e
0 Comments
Përbërësit: Mish i grirë (200 gramë viçi, por mund ta përdorësh edhe të përzier për t’i dhënë shije më të fortë) Qepë (një kokërr) Presh (1 fije) Karrotë (1 copë) Selino (një tufë ose 1 fije) Domate gjelle (5 kokrra) Verë e kuqe (1 filxhan çaji) Vaj ulliri (1 filxhan çaji) Kripë Spec djegës (sipas
0 Comments
Përbërësit: Pulë (1 copë, të therrur dhe të terrur, të prerë në copa) Qepë të bardha (4 kokrra) Gjalpë (200 gramë) Lëng zarzavatesh (300 gramë) Verë e bardhë (një filxhan çaji) Rozmarinë Dafinë Piper i zi kokërr Piper i kuq kokërr Kripë Përgatitja: Në një tigan shkrijmë gjalpin dhe hedhim qepët e prera hollë. I
0 Comments
Përbërësit: Mishi i grirë viçi (300 gramë) Qepë (1 kokërr e madhe ose 2 të vogla) Vaj ulliri Djath mozzarella (1/2 kilogram) Djath parmigiana (200 gramë) Gjalpë (100 gramë) Vaj ulliri Lasagna (500 gramë) Miell (tre lugë gjelle) Kripë Qumësht (1/2 kilogram) Lëng domate (1/2 kilogram) Përgatitja: Në një kusi ngrohim vajin e ullirit, hedhim
0 Comments
Përbërësit: Qiqra (250 gramë) Presh (1 fije e hollë) Qepë e bardhë (1/2 kokërr) Karotë (1 copë e madhësisë mesatare) Selino (1 fije) Lëng zarzavatesh (1 kilogram ose 1 dado koncetrat) Rozmarinë (2 fije) Dafinë (2 gjethe) Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Qiqrat e i lëmë në ujë të ftohtë të paktën 12 orë ose më
0 Comments
Përbërësit: Pulë (1 kilogramë e prerë në copa) Pançetë (50 gramë, por e prerë mjaft hollë, mundësisht si letër cigareje) Hudhër (2 thelpinj) Vaj ulliri (50 gramë) Rozmarinë (1 fije) Piper i zi i bluar Piper i zi kokërr Piper i kuq kokërr Përgatitja: Në një tigan mbi zjarr mesatar hedhim fijet e pançetës, hudhrën
0 Comments
Përbërësit: Fileto pule (1 kilogram) Krem djathi (200 gramë) Speca (3-4 copë të vegjël) Hudhër (5 thelpinj të vegjël) Karotë (1 copë mesatare) Selino (1 fije) Rozmarinë (1 fije) Sherebelë (1 degëz) Spec djegës (1 copë) Vaj ulliri (1 filxhan kafeje) Kripë Piper i zi Përgatitja: Në një tigan ngrohim vajin e ullirit, të cilin
0 Comments
Përbërësit: Mish viçi tul i prerë me copa të vogla (1 kilogram) Qepë e kuqe (1 kokërr e vogël) Narden (1 lugë çaji) Salcë domateje koncetrat (1 lugë gjelle) Lëng zarzavatesh ose koncertat (1 dado) Nisheshte (1 lugë gjelle) Dafinë (3 gjethe) Spec djegës (2 copë) Vaj ulliri Kripë Pergatitja : Mishin e prerë në
0 Comments
Përbërësit: Miell (pesë-gjashtë lugë gjelle) Vezë (një kokërr) Ujë të vakët (gjysëm filxhani kafeje) Salçiçe (tre copë) Çikore (ose lakra të egra) (250 gramë) Hudhër e njomë (tre fije) Spec djegës Verë e bardhë (një filxhan kafeje) Djath mozzarella  (150 gramë) Djath parmigiano (50 gramë) Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Në një enë qelqi hedhim katër lugë gjelle të mbushura
0 Comments
Perberesit: Mish viçi gjelle (250 gramë) Presh (1 fije të plotë) Qepë e njomë (dy fije) Speca (2 copë nga ata për t’u mbushur) Spec djegës (1 copë) Domate (2 kokrra të mëdha) Karrotë (1 copë e madhe) Finok (gjysëm kokërr) Hudhër (1 thelpi i madh) Ulli kokërr pa bërthamë (10 copë) Gjizë (dy lugë
0 Comments
Përbërësit: Salmon (4-5 copë fileto) Hudhër e njomë (1 fije) Lëng domate (200 gramë) Spec djegës (1 copë) Kaper (3 kokrra) Kripë Vaj ulliri Përgatitja: Filetot e salmonit, të cilat i marrim të prera gati, vetëm sa i shplajmë me ujë dhe i thajmë me letër kuzhine. Në një tigan ngrohim vajin e ullirit me
0 Comments
Hollimi i petëve të byrekut vetë, në shtëpi është një traditë, me të cilën padyshim krenohen gjithë amvisat. Por, ky proces kërkon kohë, të cilën shumë prej amvisave ndonjëherë nuk e kanë. Për të shkurtuar kohën dhe për të përfunduar gatimin sa më shpejtë, kur është rasti për të përgatitur byrek shumë prej amvisave përdorin
0 Comments