receta gatimi me mish

Përbërësit 1 kg patëllxhanë 400 gr selino 250 gr qepë të bardha 200 gr domate të buta 200 gr ullinj 60 gr sheqer 60 ml uthull e bardhë 40 ml salcë domatesh 1 tufë borzilok Vaj ulliri Kripë Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete pastroni qepët dhe t’i grini hollë. Më pas
0 Comments
Përbërësit 400 ml krem qumështi (pana për ëmbëlsira) 170 ml qumësht i kondesuar (qumësht panda) 200 gr çokollatë e zezë 100 gr biskota të vogla Kakao Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete thërrmoni me duar biskotat në një enë të thellë dhe shkrini 100 gr çokollatë. Ndërkohë në një tjetër enë shtoni
0 Comments
Përbërësit : 500 gr midhje 1 domate 1 thelbi hudhër Kripë Vaj ulliri Verë e bardhë Bukë e thekur Përgatitja : Lani dhe pastroni mirë guackat e midhjeve në mënyrë që të largoni çdo papastëri që ato kanë në sipërfqe.Më pas në një tigan të thellë ose tenxhere shtoni pak vaj ulliri, 1 thelbi hudhër
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate të vogla 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 4 thelpinj hudhër 4 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle lëng limoni Majdanoz Përgatitja: Si fillim ndizni furrën në 230 gradë dhe të përgatisni patatet. Duke e ndezur që në fillim furrën, temperatura në të cilën do të piqen
0 Comments
PERBERESIT 500 gr kungull i verdhë i grirë në rende 2 qepë të njoma 200 gr djath të bardhë 1 vezë piper majdanoz miell që fryhet vetë PËRGATITJA Grijmë me rende 500 gr kungull të verdhë. E kriposim dhe e lemë për 10 minuta. Më pas e shtypim mirë dhe lëngun që nxjerr e lejmë
0 Comments
Përbërësit 1 l lëng mishi viçi ose pule 1 filxhan çaji e pak me makarona të vogla Kripë Piper Vaj ulliri Pak gjalpë të freskët Përgatitja Si fillim, zieni 4-5 thela mish viçi me kocka ose pule në një tenxhere me ujë e kripë. Lëreni të ziejë përreth 1 orë e gjysmë apo 2 orë
0 Comments
Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin. Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave. Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli
1 Comment
Përbërësit (Sasia e përbërësve përzgjidhet sipas preferencës në bazë të numrit të personave për të cilët do gatuhet) Vezë Pak qumësht Kripë Piper Gjalpë të freskët ose vaj ulliri (Për një gatim sa më të shëndetshëm përdor vajit e ullirit) Përgatitja Në një tas hedhim vezët, pak qumësht, kripë dhe piper dhe nisim i rrahim fortë
0 Comments
Përbërësit 400 gr miell 300 ml ujë 20 gr maja të thatë 2 kokrra vezë 200g djathë i bardhë i thërrmuar Një lugë uthull molle Kripë Përgatitja Si fillim, në një tas të vogël të tretni majanë me pak ujë të vakët. Në një tas të madh shtoni miellin, hapni një gropëz në mes, shtoni
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë çaj miell misri 1 filxhan vaj ulliri 2 filxhanë sheqer 5 filxhanë ujë 1 filxhan arra ose bajame 2 portokalle mesatare Kanellë Përgatitja Si fillim në tenxhere hidhni ujin, sheqerin dhe kanellën. Përziejeni mirë derisa sheqeri të jetë tretur. Më pas shtrydhni portokallet dhe lëngun e tyre shtojeni tek tenxherja ku keni
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje të pastruara 400 gr oriz 2 qepë 2 speca të kuq 2 speca jeshil 2 karrota 1 tufë kopër Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë të gjithë perimet. Më pas vini të skuqen në një tigan me pak vaj qepët
0 Comments
Përbërësit: 1 kg mish viçi 1 kg bamje 2 qepë 200gr gjalpë 3 domate 2 limona Kripë Piper të kuq Piper të zi Përgatitja: Për të nisur këtë recetë duhet që si fillim të keni prerë në thela mesatare mishin e viçit. Mundohuni që të largoni kockat apo pjesët e dhjamit në mënyrë që mishi
0 Comments
Përbërësit 500 ml kos 200 gr biskota 250 gr çokollatë 250 ml qumësht 45 gr lugë gjelle sheqer kripë Përgatitja Ta nisni këtë recetë duke përgatitur kremin e zupës. Si fillim grini copat e çokollatës me anë të një thike të mprehtë ose në rende. Kini parasysh që copëzat e çokollatës duhet të jenë sa
0 Comments
Përbërësit:  2 grushta spinaq me gjethe të vogla 1 lugë gjelle qepë të kuqe të prera në copa Gjysëm luge çaji hudhër të grirë 2 lugë gjelle domate të prera në copa dhe të pastruara nga farat. 2 vezë 2 lugë gjelle qumësht Gjysëm filxhan çaji djathë feta të copëtuar. Përgatitja: Tiganisni spinaqin, qepët dhe
0 Comments