kuzhina ime

Përbërësit 850 gr arra të njoma e të freskëta (ose 24 kokrra) 1 l raki 500 gr ujë 500 gr sheqer lëkurë limoni 2 shkopinj kanelle 3 karafila Përgatitja Për të përgatitur këtë pije, filloni duke larë mirë arrat dhe më pas t’i përgjysmoni ato. Këshillohet të vishni doreza, pasi ato mund të njollosin duart
0 Comments
Përbërësit 5-6 speca të kuq në mënyrë që tenxherja të mos mbushet plot 4-5 thelpinj hudhra ose më shumë, sipas shijes Piper i zi, preferohet kokërr 1-2 gjethe dafine nëse dëshironi 1 filxhan kafe vaj ulliri 1 filxhan kafe uthull Kripë sipas dëshirës Përgatitja Pastroni specat duke u hequr bishtin dhe farat me kujdes, pa
0 Comments
Për përgatitjen e saj ju nevojiten: 225 gramë fiq të freskët të ndarë në dysh 1 lugë gjelle mjaltë ose pak më tepër 2 filxhanë çaji me kos shtëpie Fistikë të grirë hollë, Një majë luge çaji me kanellë pluhur Me pas : Vendoseni tiganin në zjarr dhe hidhni pak mjaltë. Shtoni fiqtë dhe kavërdisini
0 Comments
Përbërësit 500 gr patëllxhanë 100 gr gjalpë i shkrirë 1 qepë mesatare 1 thelbi hudhër Kripë Piper 125 g kos Përgatitja Vendosni në zjarr një tenxhere me ujë dhe kripë. Ndërkohë që uji ngrohet, shpëlani patëllxhanët dhe hiquni bishtat. Me një pirun shponi patëllxhanët në gjatësinë e tyre, kështu do të ziejnë më shpejtë. Futini
0 Comments
Përbërësit 600 gr pjepër 370 g alkool 400 gr qumësht 300 gr sheqer 1 lugë kafeje me esencë vaniljeje Përgatitja Për të përgatitur këtë pije, së pari qëroni dhe pastroni pjeprin nga farat dhe lëkura. Më pas vazhdoni duke prerë tulin në kubikë, për këtë do t’ju duhen rreth 340 g tul pjepër. Transferoni pjeprin
0 Comments
Përbërësit: 250 g sheqer 250 g mjedra 6 të verdha vezësh 3/4 pana Përgatitja: Për të realizuar këtë recetë shtoni në një tenxhere, të verdhat e vezëve dhe sheqerin. Rrihini ato së bashku derisa masa të fryhet dhe të bëhet e trashë. Më pas vendoseni enën në banjëmari dhe gatuajini, duke i trazuar vazhdimisht me
0 Comments
Përbërësit : 125 g kos 70 g pana 15 g sheqer pluhur 12 g xhelatinë 250 g tul shalqiri Copëza çokollate të zezë sipas dëshirës Përgatitja : Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë, filloni duke njomur dozat e xhelatinës në 2 tasa të ndryshëm, të mbushur me ujë të ftohtë për rreth 10 minuta. Ndërkohë, ngrohni
0 Comments
Përbërësit : 70-80 gjethe rrushi 8 gota ujë gjysmë limoni i shtrydhur 1 lugë çaji  kripë Për mbushjen : 500 gr mish viçi i grirë 1 filxhan çaji me oriz 2 qepë mesatare 5 lugë gjelle vaj ulliri 1 tufë kopër e grirë Disa gjethe nenexhik 2 limona të shtrydhur 2 gota ujë piper i
0 Comments
Përgatitja e Pastës së Akullit Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)  Për pandispanjën: 3 kokrra vezë dhe 1 e bardhë veze 5 lugë gjelle sheqer 4-5 lugë gjelle miell Për kremin:  3-4 lugë gjelle miell 6 lugë gjelle sheqer 1 kokërr vezë  dhe një e verdhë veze 2 gota uji me qumësht 2
0 Comments
Përbërësit 1 kg patëllxhanë 400 gr selino 250 gr qepë të bardha 200 gr domate të buta 200 gr ullinj 60 gr sheqer 60 ml uthull e bardhë 40 ml salcë domatesh 1 tufë borzilok Vaj ulliri Kripë Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete pastroni qepët dhe t’i grini hollë. Më pas
0 Comments
Përbërësit 400 ml krem qumështi (pana për ëmbëlsira) 170 ml qumësht i kondesuar (qumësht panda) 200 gr çokollatë e zezë 100 gr biskota të vogla Kakao Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete thërrmoni me duar biskotat në një enë të thellë dhe shkrini 100 gr çokollatë. Ndërkohë në një tjetër enë shtoni
0 Comments
Përbërësit : 500 gr midhje 1 domate 1 thelbi hudhër Kripë Vaj ulliri Verë e bardhë Bukë e thekur Përgatitja : Lani dhe pastroni mirë guackat e midhjeve në mënyrë që të largoni çdo papastëri që ato kanë në sipërfqe.Më pas në një tigan të thellë ose tenxhere shtoni pak vaj ulliri, 1 thelbi hudhër
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate të vogla 3 lugë gjelle vaj ulliri Kripë Piper i zi 4 thelpinj hudhër 4 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle lëng limoni Majdanoz Përgatitja: Si fillim ndizni furrën në 230 gradë dhe të përgatisni patatet. Duke e ndezur që në fillim furrën, temperatura në të cilën do të piqen
0 Comments