gatime durresi

Përbërësit 350 gr penne 1 lugë gjelle vaj ulliri 5 lugë gjelle kaperi të kulluara dhe të thara me letër 150 gr ullinj të zinj pa bërthama dhe të grirë 400 gr ton i konservuar në ujë, i kulluar 1 lime, lëkura dhe lëngu 4 lugë gjelle djathë parmixhano i grirë 1/2 tufë borzilok. Udhëzimet
0 Comments
Përbërësit   2 filxhanë çaji me mjaltë 1 filxhan e gjysmë çaji me fara susami 3-4 lugë me vaj ulliri 2 filxhanë çaji me bajame të pjekura dhe të shtypura (por mund të përdorni dhe arror të tjerë sipas dëshirës) Përgatitja Hapi i parë Sekreti dhe përbërësi kryesor i hallvasisë është pikërisht salca e farave të
0 Comments
Përbërësit 1 pulë mesatare 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 thelpinj hudhër 1 qepë mesatare 2 lugë gjelle uthull molle gjysme lugë gjelle rigon i grirë 125 ml lëng pule 1 gjethe dafine 150 gr ullinj pa bërthamë 1 tufë majdanoz kripë piper i zi Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete fillimisht
0 Comments
Përbërësit: 200-300 gramë peshk 1 karrotë e madhe 1 karrotë e bardhë e vogël 1 kërcell selinoje Makarona të vogla supe Majdanoz Piper të zi 1-2 lugë gjelle miell 1 të verdhë veze 2 litra ujë Përgatitja: Pasi ta keni pastruar peshkun dhe perimet, futini ato në një tenxhere me ujë të valuar dhe lërini
0 Comments
Përbërësit 350 gr qumësht i kondesuar 30 – 40  gr kakao pluhur Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete zgjidhni një tavë të thellë rreth 11 me 16 cm dhe ta shtoni me letër pjekje. Lëreni tavën mënjanë dhe vazhdoni me pjesën tjetër të përgatitjes. Në një enë shtoni qumështin e kondesuar dhe
0 Comments
Përbërësit 300 g gjalpë i zbutur 250 g krem djathi 300 g sheqer 1 lugë e gjysmë me vanilje 6 vezë 400 g miell Përgatitja Si fillim merrni një tas të madh dhe aty të hidhni gjalpin e zbutur. Shtoni dhe kremin e djathit dhe sheqerin dhe përzjejeni me rrahësin elektrik. Masa duhet të jetë
0 Comments
Përbërësit 500 gr patate të ëmbla 300 gr mish i girirë 1 qepë 1 karotë 1 spec Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete si fillim vini një tigan në zjarr dhe spërkateni me vaj ulliri. Vini të skuqet qepën e grirë, mishin, karotën dhe specin e
0 Comments
Përbërësit 400g fiq të freskët 60g rukola 8-10 gjethe borziloku 120g djathë dhie 45g bajame ose arra 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 lugë gjelle uthull balsamike ose molle 1 lugë çaji mjaltë Kripë Piper i zi Përgatitja Si fillim nisni me përgatitjen e fiqve duke i larë lehtë me ujë të bollshëm e më
0 Comments
Përbërësit 200 gr kinoa 150 gr barbunja 150 gr kungulleshka 160 gr domate të vogla 160 gr rrepa 180 gr djathë i bardhë 20 ml vaj ulliri Nenexhik Kripë Piper i zi Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete fillimisht zieni kinoan. Vendosni në zjarr një tenxhere me ujë dhe kur uji të
0 Comments
Përbërësit: 10 kg speca 15 kg domate 3 filxhanë kafe me vaj ulliri 1 filxhan kafe me kripë 1 filxhan kafe me sheqer 1 filxhan çaj me uthull molle ose rrushi 15  thelpinj hudhër 2 tufa majdanoz Përgatitja: Një tenxhere mbusheni me ujë dhe vendoseni për të zierë. Ndërkohë pastroni domatet duke i larguar bishtat
0 Comments
Përbërësit 300 gr miell 150 ml qumësht 130 gr sheqer 3 vezë 80 gr arra 1 pako pluhur për ëmbëlsira Mjaltë vaj për skuqje Përgatitja Për të nisur këtë recetë filloni duke hedhur vezët bashkë me 100 gr sheqer në një tas të thellë dhe përziejeni me një rrahës elektrik. Bëjeni këtë derisa sheqeri të
0 Comments
Përbërësit 3 qepë mesatare 6 speca jeshil 2 thelbi hudhër 500 gr domate të qëruara ose salcë Piper i zi Spec i kuq djegës Vaj ullir Kripë Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete, prisni hollë të gjithë përbërësit. Më pas në një tenxhere shtoni vaj ulliri bashkë me qepët e grira hollë
0 Comments
Përbërësit 400 gr makarona të shkurtra (pene, rigatoni etj) 400 gr salsiçe e freskët 400 gr tul domatesh ose salcë 100 gr bizele Gjysmë qepe 200 ml salcë beshamel 300 gr mocarela ose djathë i bardhë 30 gr djathë kaçkavall i grirë 125 ml uthull molle Kripë Vaj ulliri Përgatitja Për të nisur me përgatitjen
0 Comments
Përbërësit: Gjysëm kilogramë mish qingji ose viçi i grirë 1 qepë e madhe e grirë hollë, 2 thelbinj hudhër të grirë hollë, 1 lugë gjelle salcë domate, 1 lugë çaji spec djegës pluhur 4 vezë, 2 lugë gjelle gjalpë, Kripë dhe piper sipas dëshirës, 2 lugë gjelle majdanoz të grirë hollë. Përgatitja: Vendosni një tigan
0 Comments