Supë tortijash

Supa

Përbërësit
1 lt lëng mishi
250 gr qumësht
100 gr miell
2 vezë
gjalpë
majdanoz
qepë e njomë
kripë

Përgatitja
1
Për recetën e supës me tortija, përzieni vezën me miell dhe qumësht. Kriposeni dhe aromatizojeni me pak majdanoz të grirë.
2
Ngrohni pak gjalpë në një tigan jo ngjitës me diametër 18 cm dhe gatuani ndonjë lugë nga masa e mësipërme me miell vezë dhe qumësht duke marrë një petull të hollë.
3
Përgatisni dhe 7 të tjera.
4
Lërini të ftohen, rrotullojeni dhe pritni shirita të hollë.
5
Shpërndajini në pjata të veçanta, duke shtuar lëngun të nxehur shumë, pak qepë të njomë të prerë shumë hollë dhe shërbejeni menjëherë në tavolinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *