Supë Pashaqofte

Supa

Përbërësit
  • 250 gr mish i grirë
  • 2 kokrra vezë
  • 1 filxhan çaji oriz
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë gjelle miell
  • 1 gotë uji qumësht
  • kripë
  • piper
  • disa fije majdanoz
  • një dorë nenexhik (mendërz, dhiozmë)
Përgatitja
1
Për përgatitjen e qofteve, orizi duhet gjysmë i zier.
2
Në një enë hedhim të bardhat e vezëve dhe i përziejmë me orizin, mishin e grirë, kripën, nenexhikun dhe piperin.
3
Masën e mësipërme e ndajmë në forma të vogla të rrumbullakta në madhësinë e një kokrre arre (qofte të vogla), të cilat i hedhim në një tenxhere me ujë të vluar, ku i ziejmë për rreth 15 minuta. I heqim nga uji i vluar me një lugë me vrima.
4
Në një tenxhere tjetër kaurdisim miellin me gjalpë derisa të zverdhet. Pastaj në të hedhim lëngun ku kemi zier qoftet dhe qumështin. I hedhim kripë, piper dhe e lemë në zjarr të avashëm derisa të marrë valë.
5
Pasi ka marrë valë, e heqim nga zjarri dhe e presim me të verdhat e vezëve me limon.
6
E ndajmë nëpër pjata dhe iu vendosim sipër qoftet. Ndërkohë u hedhim pak majdanoz të grirë ose nenexhik.
7
I spërkasim me gjalpë të skuqur dhe limon, sipas dëshirës. Supa është gati…

Articles You May Like

Kulaç i ngrohtë i lyer me vezë
Petulla të mbushura me krem
Petanik me pulë
Pastiço me kos
Mish me spinaq dhe oriz në furrë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *